Buffalo Sabres on menossa ensimmäistä kertaa NHL:n pudotuspeleihin 15 vuoteen. Pelkästään se ei kuitenkaan seuralle riitä.
Buffalon kauden alku oli vaikea, mutta Jarmo Kekäläisen tultua seuran GM:ksi joukkueen kurssi kääntyi. Se on ollut sen jälkeen NHL:n paras joukkue ja on vahvasti matkalla kohti pudotuspelejä.
Buffalo nähtiin edellisen kerran NHL:n loppuratkaisuissa keväällä 2011. Kekäläisen mukaan joukkueella on kuitenkin eväät mennä loppuun saakka.
– Mielestäni meillä on syvä joukkue sekä hyökkäyksen että puolustuksen osalta. Maalivahtipelimme on ollut hyvää, Kekäläinen avaa Sportsnetin haastattelussa.
– Meillä on ehdottomasti tarpeeksi taitoa. Meillä on tarpeeksi maalintekijöitä. Meillä on todella hyvä alakerta. Meillä on fyysisyyttä, Kekäläinen listaa joukkueen vahvuuksia.

































