Helsingin Jokereiden taustalla tapahtui omistajavaihdos syksyllä, kun Heikki Viitikko osti enemmistön seuran osakkeista yhdessä puheenjohtaja Mikko Saarnin kanssa.
Kaksikon omistaman HeMi Invest Oy:n omistukseen siirtyi 52,92 prosenttia Jokerit HC Oy:n osakekannasta.
Ilta-Sanomien jutun mukaan Jokerit ei kuitenkaan ole hyväksyttänyt omistajamuutostaan Jääkiekkoliiton lisenssikomitealla sääntöjen määräämällä tavalla.
Mestiksen lisenssiehdoissa on pykälä, jonka mukaan ”kaikki muutokset seurojen tai seurojen omistusyhteisöjen omistuksessa tai vastuuhenkilöissä tulee hyväksyttää etukäteen lisenssikomiteassa”.
– Sen verran voin sanoa, että asia on tällä hetkellä meidän pöydällä ja selvittelyssä. Katsotaan, mitä siitä seuraa, Jääkiekkoliiton lisenssikomitean puheenjohtaja Mikko Kuparinen jatkaa IS:n jutussa.
Jokereita uhkaa ankarimmillaan jopa Mestis-lisenssin menettäminen.






























