Suomalaishyökkääjä Jesse Puljujärven ura NHL:ssä on päättymässä. Jos yksikään seura ei poimi suomalaista NHL:n siirtolistalta sunnuntai-iltaan kello 21 mennessä, puretaan suomalaisen sopimus Pittsburgh Penguinsiin.

Sunnuntaina uutisoitiin, että SM-liigajätti Oulun Kärpät on kiinnostunut Puljujärvestä.

Kärppien kannattajat saattavat kuitenkin joutua pettymään karusti, sillä Kärpät ei ole suomalaisen ykkösvaihtoehto. Ei edes lähelle.

– Puljujärvelle etsittäisiin Iltalehden tiedon mukaan ensisijaisesti paikkaa Sveitsin liigasta, jossa ainakin Geneve, Lausanne ja Zürich etsivät pelaajia ennen siirtotakarajaa, toimittaja Timo Kunnari kirjoittaa Iltalehdessä.

Kunnari spekuloi myös sillä, että Puljujärven kakkosvaihtoehto lienee Ruotsi ja vasta kolmantena vaihtoehtona on Suomi ja SM-liiga.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Näkökulma: Limbo, kadotus vai aina uusi alku? (FutisUutiset.fi)