HÄMEENLINNA. Liigan puolivälierävaiheessa Hämeenlinnan Pallokerhon ja Tampereen Tapparan välinen puolivälieräsarjan neljäs ottelu venyi sensaatiomaisella tavalla jatkoerään.
Mikko Mannerin valmentama HPK nousi viimeisen kolmen minuutin aikana 1-3 -tappioasemasta tasoihin, kun Sami Päivärinta ja Olli Korhonen onnistuivat iskemään pelivälineen ohi Christian Heljankon.
Päivärinta iski kavennuksen ajassa 57:02 HPK:n pelatessa ilman maalivahtia. Korhonen niittasi kevään ja puolivälieräsarjan toisen maalin lähietäisyydeltä tasoittaen pelin vain 64 sekuntia Päivärinnan kavennuksesta.
Nousu oli käsittämätön monella tapaa, sillä HPK pääsi kuusi minuuttia ennen kolmannen erän päätöstä pelaamaan 1,5 minuuttia kahden miehen ylivoimaa.
Manner käytti tilanteessa aikalisän ja otti myös maalivahti Kim Saarisen pois maalilta, mutta HPK:n parhaimmillaan kolmen miehen ylivoima ei tuottanut toivottua tulosta.

Tappara sai neljänteen puolivälierään salama-alun, kun joukkueen tanskalaistähti Joachim Blichfeld onnistui avauserässä kahdesti ja Eetu Tuulola kertaalleen maalinteossa. Viljami Jokirinne naulasi HPK:n kavennuksen avauserässä.
Varsinaisen peliajan jälkeen Saarisella on koossa 14 torjuntaa ja Heljangolla 24.
Saarinen ei ole näissä pudotuspeleissä hävinnyt kotiottelua.
Liigan toisessa lauantain puolivälierässä KooKoo voitti Lahdessa Pelicansin lukemin 5-1 ja siirtyi ottelusarjassa yhden voiton päähän välieräpaikasta.
Liigan lauantain ottelut
HPK vs. Tappara 3-3 je, 60min, Tappara johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1
Pelicans vs. KooKoo 1-5, KooKoo johtaa ottelusarjaa voitoin 3-1

































