Helsingin IFK:n vaikea kausi jääkiekon SM-liigassa tuli päätökseensä torstaina, kun KalPa pudotti helsinkiläiset jatkosta.

KalPa voitti viidennen ja ratkaisevan ottelun Kuopiossa maalein 3-2 jatkoajalla ja eteni puolivälieriin.

HIFK:n kausi oli surkea, mutta nousujohteinen. Seura makasi pitkään syyskaudella koko sarjan viimeisenä, mutta kipusi kuitenkin vahvan loppukauden ansiosta pudotuspeleihin ja pystyi laittamaan hallitsevan mestarin todella ahtaalle pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

– Pudotuspelipaikan saavuttaminen oli tärkeä onnistuminen haastavan alkukauden jälkeen, HIFK:n toimitusjohtaja Ilkka Kortesluoma kommentoi.

– Joukkue osoitti kauden aikana vahvaa luonnetta ja sitkeyttä sekä kykyä kääntää vaikea tilanne nousujohteiseksi tekemiseksi, siitä voimme olla ylpeitä. Samalla on selvää, että lopullinen sarjasijoitus ei tyydytä, Kortesluoma jatkoi.

HIFK:n kannattajat eivät hylänneet joukkuettaan missään vaiheessa. Nordiksen täyttöaste oli koko sarjan kovinta luokkaa.

– Haluan seuran puolesta kiittää kannattajia ja yhteistyökumppaneita tästä kaudesta. Arvostamme suuresti saamaamme tukea. Nyt analysoimme kuluneen kauden ja käännämme katseet kohti tulevaa, Korteluoma linjasi.

LUE MYÖS: Näin Krista Pärmäkoski yllätti kaikki – palkintopalli meni uusiksi (UrheiluAreena.fi)