HELSINKI. HIFK ja Kärpät kohtasivat perjantai-iltana jääkiekon SM-liigassa. Kyseessä oli MTV:n niin sanottu Hockey Night -ottelu, joka alkaa aina perinteisesti kello 19.30.
Alkamisaika on tietysti jo sinällään yksi asia, mutta nyt jossain petti suunnittelu aika pahasti. Miksi HIFK:n ja Kärppien pelin piti juuri nyt olla tämä kello 19.30 alkava ottelu?
Ottelun jälkeen nimittäin SM-liigan ja seurojen suhteellisen tärkeä yhteistyökumppani eli media jäi käytännössä tyhjin käsin.
Joukkueiden bussit lentokentälle lähtivät nimittäin melko suorilta ja käytännössä vain virallinen valmentajien pressitilaisuus saatiin järjestettyä – tai oikeammin ehdittiin järjestää. Tämän jälkeen Atleetti sai tehdä yhden hyvin pikaisen haastattelun HIFK:n päävalmentajan Olli Jokisen kanssa – sitten suoraan kamat kiireellä kasaan ja kohti lentokenttää.
Näin kiireinen aikataulu ei palvellut joukkueita, ei mediaa, eikä tietenkään myöskään lukijoita, jotka olisivat varmasti kernaasti lukeneet ottelusta enemmänkin.
Sama farssi toistui nyt jo toisen kerran. Sama homma kävi myös viime kaudella. Kuka tahansa tv-otteluiden aikatauluja suunnitteleekin, epäonnistui nyt toista kautta putkeen. Toivottavasti kolmas kertaa sanon toden ja virheistä otetaan opiksi.
Ville Hirvonen































