Jääkiekon SM-liigamarkkinat käyvät kuumina. Moni joukkue saattaa vaihtaa päävalmentajaa ensi kaudeksi.

Toimittaja Sasha Huttunen spekuloi asialla X:ssä. TPS on jo antanut potkut päävalmentajalleen Tommi Miettiselle kenkää.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Huttunen pitää kuitenkin todennäköisenä, että ainakin kaksi muutakin seuraa vaihtavat päävalmentajaa. Nämä seurat ovat HIFK ja Tappara.

Molempien kausi päättyi valtavaan pettymykseen. HIFK putosi voiton 0-4 SaiPalle puolivälierissä ja samoin lukemin lähti lomille myös Tappara Ilvestä vastaan.

– Tässä aukeaa valmentajamarkkina ihan uusiksi, kun TPS vaihtaa, HIFK kaiken järjen mukaan vaihtaa ja Tappara mahdollisesti vaihtaa. Tepsun kannalta harmi, että J. Virtanen ehti jo signata Mikkeliin jatkon, Huttunen kertoo X:ssä.

HIFK:n Ville Peltonen valmensi nyt jo neljännen kauden Helsingissä. Tapparan Rikard Grönborgilla oli puolestaan toinen kausi Tapparan peräsimessä.

LUE MYÖS:  Haastattelu: Jussi Jokinen paljastaa Edmontonin mahdollisuuden mestaruuteen (Siniviiva.fi)