
HIFK murjoi Tapparan tylysti 6-0 ja siirtyi Liigan finaaleissa 2-1 -johtoon. Tappara pysähtyi HIFK:n keskialueen trappiin, eikä löytänyt juuri keinoja vaarallisiin hyökkäyksiin.
– Se trappi on toiminut meillä varmaan ihan hyvin, mutta kaksivaiheisuus tulisi pitää, että olisi sopivassa määrin se trappi olemassa ja päästäisiin silti vastustajan päätyyn, arvioi HIFK:n tehokkain pelaaja Teemu Ramstedt, jonka illan saldo oli 1+1.
Ramstedtin mukaan HIFK:n vahva keskialueen puolustaminen on tehnyt Tapparan varsin aseettomaksi.
– Onhan se hyvä, jos vastustaja joutuu alivoimaisena hyökkäämään tai heittämään kiekkoja syvään. Parempi se on meille, jos pystytään pitämään pelin virta sellaisena, että enemmän olisi kiekko meillä hallinnassa.
Myös maalivahti Ville Husso lukeutui tiistain pelin sankareihin. Husso on torjunut finaaleissa jo kaksi nollapeliä.
– Maalivahtipeli oli loistavaa. On pelannut finaalit hyvin ja aikaisemmin pelasi hyvin playoffeissa. Se on kyllä iso apu meille. Veskapelin pitää olla kunnossa näissä peleissä, Ramstedt kehui Hussoa.
Liigan peliohjelma puhuttaa. Tuplapelien jälkeen oli kaksi välipäivää ja tiistain pelin jälkeen on jälleen kaksi välipäivää ennen pelejä peräkkäisinä päivinä.
– Mun mielestä on huono, että tulee tuplapeli ja sitten kaksi välipäivää. Mieluummin kahden päivän tauko kuin tuplapeli. Se on hölmöö, että pelataan putkeen kaksi. Mieluummin se yksi päivä taukoa kuin kaksi. Menee oikeastaan niin hullukurisesti kuin voi olla. Mutta samahan se on molemmille joukkueille, Ramstedt sanoi.
– Molemmille olisi rytmin kannalta varmaan parempi, että menisi yhdellä välipäivällä, Ramstedt jatkoi.
HIFK pelasi Tampereella lauantaina ihan hyvän ottelun, mutta hävisi.
– Mä luotan siihen, että pystytään perjantaina peli hoitamaan. Me oltiin kuitenkin aika hyviä siinä pelissä Tampereella. Olisi voinut pomppia siinä toisin päin. Täytyy katsoa tuloksen taakse, ottaa se hyvä itseluottamus, että pystytään Tampereellakin voittamaan, Ramstedt pohjusti Tampereen ensi perjantain peliä.