Pelicans kaatoi HIFK:n SM-liigan puolivälierien toisessa ottelussa Helsingissä perjantai-iltana ja painoi helsinkiläiset jo pahasti siltaan.

Pelicans kävi hakemassa 4-1-voiton Helsingistä ja johtaa puolivälieräsarjaa nyt jo 2-0.

HIFK:n maalivahdille Roope Taposelle kävi karmiva virhe aivan ottelun lopussa. Maalivahti lähti pelaamaan kiekkoa, mutta menetti sen ja Pelicansin Lubos Horky pääsi ihan ilmaiseksi painamaan lahtelaiset 2-1-johtoon. Osuma jäi voittomaaliksi ja syntyi ajassa 57.08.

HIFK haki tämän jälkeen tasoitusta ilman maalivahtia, mutta se ei tuottanut tulosta, vaan Ryan Lasch sai painaa lopullisen niitin tyhjiin. Pelicans osui vielä tämänkin jälkeen kerran tyhjiin. Illan viimeisestä vastasi Saku Salminen.

Pelicansin osuma tuli henkisesti todella vaikeaan paikkaan HIFK:n kannalta, sillä Joonas Rask oli tasoittanut erän alussa ja HIFK:lla oli juuri menossa koko pelin paras vaihe.

Ottelusarja jatkuu heti huomenna Lahdessa. HIFK on jo siinä ottelussa jo todella tukalan paikan edessä.

Lue myös: HIFK:n Ville Peltonen valmentaa illalla uransa tärkeimmän ottelunsa

Kuva: HIFK

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)