Jääkiekon SM-liigassa pelattiin lauantaina täysi seitsemän ottelun kierros. HIFK on jo pitkässä pisteputkessa ja Tappara juotti TPS:lle katkeraa kalkkia.
Lahdessa nähtiin lauantaina huikea kiekkonäytelmä, kun Pelicans isännöi HIFK:ta.
Ottelussa riitti tapahtumia ja jopa yhdet häät. Kaukalossa voittoa juhli HIFK, joka kuittasi täyden pistepotin 5-4-voitolla.
Toinen erä näytti jo ratkaisevan pelin, kun Pelicansin Lars Bryggman lensi päähän kohdistuneesta taklauksesta suihkuun ja HIFK:n takkuillut ylivoima oli tällä kertaa iskussa.
HIFK iski pariin minuuttiin kolme maalia ja karkasi ottelussa jo 4-1-johtoon. Ehkä osumat tulivat ”liian helpolla”, sillä helsinkiläisten johto ei pitänyt. Pelicans rynni vielä 4-4-lukemiin, mutta lahtelaisten kiri päättyi karusti.
Kahden maalin Teemu Eronen nosti Pelicansin rinnalle ajassa 53.37, mutta Eetu Koivistoinen kuittasi HIFK:n uudelleen johtoon ajassa 55.04 ja tästä Pelicans ei enää noussut, vaikka yrittikin loppuun saakka tasoitusta vimmatusti.
Pelicansille tappio oli jo kolmas putkeen. Lahtelaiset eivät aiemmin tällä kaudella olleet hävinneet kahta ottelua enempää putkeen. HIFK on kovassa iskussa. Helsinkiläiset ovat ottaneet pisteitä jo kuudesta ottelusta putkeen.
HIFK:n ykköshahmo oli Iiro Pakarinen. Vaisua kautta pelaava maajoukkuepelaaja teki kaksi maalia. Koivistoisen saldo oli 1+1.
Tappara nousi rinnalle ja ohi TPS:ää vastaan
Turun Palloseura teki lauantaina katkeran reissun Tampereelle. Tappara voitti lopulta 2-1-lukemin jatkoajalla.
TPS otti ensin komennon. Se siirtyi ottelussa 1-0-johtoon avauserän lopulla, kun Michael Dal Colle onnistui maalinteossa.
Seuraavaa osumaa saatiin odotella aina päätöserän loppupuolelle saakka. Lopulta ajassa 55.28 Veli-Matti Savinainen iski Tapparan rinnalle.
Jatkoajalla nähtiin draamaa. Valtteri Kemiläinen ehti jo huudattaa Nokia-areenaa voittomaalilla, mutta videotarkistuksen jälkeen osuma kuitenkin hylättiin. Jori Lehterä oli syyllistynyt tilanteessa maalivahdin häirintään.
Samassa tilanteessa Ruben Rafkin sai kuitenkin 2+2-minuuttisen ja tätä saumaa Tappara ei jättänyt enää käyttämättä. Kristian Tanus iski ylivoimalla Tapparan voittomaalin.
Tappara nousi 72 pisteeseen ja on toisena Liigassa. TPS on viidentenä.
Ässät teki onnistuneen ryöstöretken Ouluun ja kaatoi Kärpät 3-1.
Cody Kunyk vei Kärpät heti ottelun alussa johtoon, mutta se jäi oululaisten illan ainoaksi onnistumiseksi.
Tämän jälkeen Ässät meni menojaan. Will Graber oli Oulun lauantai-illan hahmo. Hän teki tehot 1+1. Ässille osuivat myös Kalle Myllymaa ja tyhjiin osunut Niklas Appelgren.
Ässät katkaisi kahden ottelun tappioputkensa. Kärpät on voittanut viidestä edellisestään vain yhden.
Kouvolassa KooKoo otti ison voiton, kun se kaatoi Jukurit 3-2. Joose Antonen, Emil Molin sekä Axel Ottosson vastasivat kotijoukkueen maaleista.
KooKoo on nyt sijalla kymmenen. Jukurit jatkaa kahdeksantena.
Kärkijoukkue Lukko pesi kasvonsa eilisen jälkeen ja napsi Lappeenrannan SaiPasta 5-3-voiton. Sebastian Repo (1+2) ja Gabriel Fontaine (2+0) olivat Lukon suurimpia hahmoja. SaiPa jatkaa viimeisenä.
Vaasassa Sport nappasi jo toisen peräkkäisen voittonsa, kun se kaatoi HPK:n 3-2-lukemin voittomaalikilpailun jälkeen. HPK:n kahden voiton putki katkesi ja se on nyt sijalla 12. Sport on viimeistä edellisenä.
Voittoon lauantaina ylsi myös Ilves, joka kaatoi JYPin 2-0. Ilves on sarjassa kolmantena, JYP sijalla 13.
SM-liigan tulokset lauantaina 14.1:
JYP-Ilves 0-2
KooKoo-Jukurit 3-2
Kärpät-Ässät 1-3
Pelicans-HIFK 4-5
SaiPa-Lukko 3-5
Sport-HPK 3-2 vl.
Tappara-TPS 2-1 ja.
Teksti: Ville HirvonenKuva: Juuso Pellava
































