
Rakkaat naapurukset Ruotsi ja Suomi iskevät yhteen jääkiekon MM-kisoissa maanantai-iltana. Henkinen sodakäynti on jo alkanut.
Leijonien NHL-puolustaja Nikolas Matinpalo valitteli aiemmin Iltalehden haastattelussa, ettei peliareena Globenin jää ole kummoisessakaan kunnossa.
– Vähän jos jäätä saisi vielä parannettua, niin hyvä tulee. Jää oli vähän röpelöinen ja pehmeä, Matinpalo kertoi Iltalehdelle.
Matinpalon kommentti oli kiirinyt myös ruotsalaislehti Expressenin korviin, joka kysyi asiasta Ruotsin NHL-puolustajalta Simon Edvinssonilta.
– He valittavat kaikesta, Edvinsson kuittasi Leijonien suuntaan.
– Me tulemme laittamaan heidät hyvin ahtaalle, Edvinsson jatkoi.

Detroit Red Wingsissä ammatikseen pelaava Edvinsson ei ollut Matinpalon kanssa lainkaan samaa mieltä siitä, että Globenin jäässä olisi jotain valittamisen aihetta.
– Ei siinä ole mitään ihmeellistä. Se on hyvä. Ja se on ollut sitä koko ajan, Edvinsson sanoi.
Suomen ja Ruotsin MM-ottelu alkaa maanantaina kello 21.20 Suomen aikaa.