
Ässät ja Pelicans tarjosivat tiistaina viihdettä Porissa koko rahan edestä. Ässät voitti lopulta rankkarikisan päätteeksi 6-5.
– Värikäs peli ja paljon tapahtumia. Olen tyytyväinen ekaan erään. Kahdessa seuraavassa peli meni täysin sekaisin jäähyjen takia. Jääkiekko on perinteikäs peli ja varmaan uudistuksia ei tule. Olen joskus esittänyt, että tulisi minuutin tai puolen minuutin jäähyjä. Kun oli niin pieniä ne virheet, kommentoi Pelicansin valmentaja Hannu Aravirta lehdistötilaisuudessa sarkastiseen sävyyn.
– Kun kaksi joukkuetta kamppailee tiukasti, voisivat jäähyt olla ihan selkeitä. Ei kannattaisi pikkuhipsuja vihellellä. Pelaajat eivät tiedä, mitä voi tehdä, Aravirta jatkoi.
Aravirta katsoi Ässien ansainneen voiton.
– Ässät oli lähempänä voittoa. Olivat jo voittaa jatkoajalla.
Ässien valmentaja Pekka Virta oli harmissaan lukuisista takaiskumaaleista.
– Maalipaikkoja varten tarvitaan meillä paljon työtä. Ja sitten omiin menee niin helposti. Joulun jälkeen joka pelissä on hukattu johtoasema. Peli pitää jaksaa pelata aktiivisesti loppuun. Täytyy voittoon olla tietysti tyytyväinen ja löytää positiiviset asiat, Virta ilmoitti.