Florida Panthers tavoittelee tosissaan Stanley Cup -mestaruuden uusimista. Panthers nappasi riveihinsä hyökkääjä Brad Marchandin Boston Bruinsista NHL:n pelaajasiirtojen takarajalla perjantaina.

– Kun tällainen pelaaja on saatavilla, niin sitä lähtee jahtaamaan. Olemme innoissamme, Floridan GM Bill Zito sanoi NHL:n verkkosivuilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Florida oli hankkinut jo aikaisemmin tähtipuolustaja Seth Jonesin Chicago Blackhawksista sekä hyökkääjä Nico Strumin ja maalivahti Vitek Vanecekin San Jose Sharksista.

Marchand on edustanut koko kaudella 2009-10 alkaneen NHL-uransa ajan Bostonia. Hän voitti Bruinsin paidassa Stanley Cup -mestaruuden 2011. Marchand on lisäksi voittanut Kanadan riveissä World Cupin 2016 ja 4 Nations Face-Off -maajoukkueturnauksen viime kuussa.

Toukokuussa 37 vuotta täyttävästä Marchandista on tulossa täysin vapaa pelaaja ensi kesänä. Hän kertoi aikaisemmin haluavansa jäädä Bostoniin, mutta osapuolet eivät päässeet yhteisymmärrykseen jatkopahvista.

Marchand on valittu NHL:n ykköstähdistöön kaksi kertaa ja kakkostähdistään kaksi kertaa. Hänet tunnetaan paitsi loistavana jääkiekkoilijana, niin myös pelaajana, joka osaa ärsyttää vastustajaa. Kun Panthersilla on jo valmiiksi riveissään vastaavaan kykenevät Matthew Tkachuk ja Sam Bennett, niin vastustajilla on tekemistä hermojensa pitämisessä kurissa.

Zito ei ole vielä sijoittamassa Marchandia mihinkään tiettyyn ketjuun Floridassa.

– Meillä on paljon jätkiä, jotka pystyvät siirtymään eri paikkoihin kokoonpanossa jopa ottelun aikana. Tulee olemaan hauska nähdä millaiseksi kaikki muodostuu ja mihin eri pelaajat lopulta päätyvät. Uskon, että tulemme näkemään eri koostumuksia, Zito pyöritteli.

Marchand ei ole ihan heti tekemässä Panthers-debyyttiään, sillä hän on tällä hetkellä sairastuvalla. Veteraanilaituri lienee pelikunnossa muutaman viikon päästä. Myös Tkachuk on tällä hetkellä sivussa loukkaantumisen takia.

Boston sai Marchandista ehdollisen 2. kierroksen varausvuoron. Se muuttuu ykköskierroksen varausvuoroksi, mikäli Florida voittaa tänä keväänä vähintään kaksi playoff-kierrosta ja Marchand pelaa puolissa niistä pudotuspeliotteluista.

LUE MYÖS:  Haastattelu: Jussi Jokinen paljastaa Edmontonin mahdollisuuden mestaruuteen (Siniviiva.fi)