Jääkiekon SM-liigan finaaleissa kuohuu. Otsikoihin on noussutIida Vainio.

”Kultamekko-Iidana” tunnettu Vainio aiheutti ison kohun, kun hän oli seuraamassa tiistain neljättä Liigan finaalia Pelicansin ja Tapparan välillä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Pelicans poimi Vainion monta kertaa ottelun aikana valotaululle. Tätä on pidetty mauttomana vetona, sillä Vainio on mediatietojen mukaan syyttänyt yhtä Tappara-pelaajaa seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Pelicansilla oli suunnitteilla Vainiolle vielä suurempi rooli, kertooEtelä-Suomen Sanomat.

ESS:n mukaan Pelicansin alkuperäinen suunnitelma oli se, että Vainio pudottaisi ottelun aloituskiekon. Lopulta suunnitelmasta kuitenkin luovuttiin, eikä kukaan pudottanut aloituskiekkoa.

– On siitä ollut puhetta. Siinä tuli kaikennäköistä, niin sitä ei sitten tehty, Vainio sanoi ESS:lle.

Vainion näyttämistä valotaululla pidettiin provokaationa Tapparan suuntaan. Se ei kuitenkaan vaikuttanut, vaan Tappara voitti neljännen finaalin 3-1 ja johtaa finaalisarjaa jo 3-1. Tappara voi varmistaa mestaruuden jo torstaina Tampereella.

Linkki ESS:n juttuun

Lue myös: Näin Pelicans kommentoi MTV:lle Iida Vainion nostamista mediakuutiolle

LUE MYÖS: Näkökulma: Pahaa pakkopullaähkyä – jääkiekon MM-kisasysteemi remontin tarpeessa (KiekkoUutiset.fi)