Erik Haula pelasi varsin kelvollisen Minsk-debyytin perjantaina. NHL-apu kellotti lähes 20 minuuttia jääaikaa ja kirjautti syöttöpisteen Olli Jokisen tekemään 2-0 -maaliin.
Kunnianhimoinen urheilija ei ollut kuitenkaan täysin tyytyväinen panokseensa.
– Kun on iso kenttä enkä ole pelannut laitahyökkääjänä pitkään, pitkään aikaan, pelaaminen oli vähän hakemista. Mutta yritän tästä petrata, Haula kommentoi tuoreeltaan.
Porilaishyökkääjä, joka jakoi perjantain ottelusta erityiskiitokset Suomen maalivahdille Pekka Rinteelle, luisteli Suomen kakkosketjussa Jokisen ja Leo Komarovin kanssa.
– Todella hyvät fiilikset oli pelata heidän kanssaan. Toivottavasti Päälliköllä (Jokinen) ja Leksalla (Komarov) on samat vibat.
– Kaiken kaikkiaan oli hyvä matsi ja sain paljon jääaikaa. Se kyllä pitää itseluottamuksen korkealla.
Suomi voitti perjantaina MM-kisoissa Sveitsin voittomaalikilpailun päätteeksi 3-2. Seuraava haaste on USA.
































