Entinen Atlético Madridin ja Chelsean hyökkääjä Diego Costa muistetaan maaleistaan ja kovista otteistaan viheriöllä. Romuluisella hyökkääjällä oli myös tapana usein käydä tiukkoja sananvaihtoja tuomareiden ja vastustajien kanssa.
Yksi tilanne on jäänyt vahvasti mieleen, jossa hyökkääjä sai omasta mielestään epäoikeudenmukaista kohtelua.
Vuonna 2019 Barcelonaa vastaan pelatussa ottelussa loukkasi väitetysti törkeällä tavalla erotuomari Jesús Gil Manzanon äitiä. Costa pelasi tuolloin Atlético Madridissa.
Tämän tempun jälkeen Costa ajettiin ulos ja hänelle asetettiin ottelun jälkeen kahdeksan ottelun pelikieltoon. Costan mukaan hän ei sanonut väitettyjä asioita ja syyttää Gil Manzanoa valehtelijaksi.
– Hän on lapsi ja valehtelija. Hän valehteli ja pyysin todisteita, mutta he antoivat minulle silti kahdeksan ottelun pelikiellon. Hän on paha ihminen, Costa sanoi entisen joukkuetoverinsa Mario Suárezin podcastissa Aftonbladetin mukaan.

































