ZÜRICH Itävalta voitti jääkiekon MM-kisoissa sunnuntaina Unkarin maalein 4-2.

Itävallan maalia vartioi Atte Tolvanen, joka pelaa nyt toista MM-turnaustaan Itävallan paidassa. Hän oli viime vuonna mukana MM-kisoissa Tukholmassa ja torjui silloin Suomea vastaan, jolle Itävalta koki niukan tappion.

Tolvanen ei vielä tiedä, pääseekö hän Itävallan maalille Zürichissä, kun Itävalta ja Suomi ovat vastakkain ensi sunnuntaina.

– Ei ole vielä mitään lupailtu, mutta kyllä varmasti valmennustiimi tietää, mitä kaikki haluaa multa. Mutta suoraan ei ole luvattu mitään, hän kertoi Atleetille ja Sportti.com:lle Unkari-ottelun jälkeen.

Tukholmassa 2025 Atte Tolvanen pelasi pikkuveljeään Eeli Tolvasta vastaan. Eeli pelasi tällä kaudella NHL:ssä Seattle Krakenissa ja oli mukana Leijonien olympiapronssijoukkueessa Milanossa viime helmikuussa.

Zürichissä Eeli ei ole mukana. Atte korosti veljensä olevan poissa pätevän syyn takia.

– Ei ole sopimusta ensi kaudelle. Eiköhän siinä ole se vastaus, Atte taustoitti.

Atte Tolvanen siirtyi pelaamaan Itävallan ICEHL-sarjaan 2021. Hän on kotiutunut Salzburgiin niin hyvin, että päätti hakea Itävallan kansalaisuuttakin.

Otto Palojärvi