Kanada täydensi jääkiekon MM-kisoihin valmistautuvaa joukkuettaan neljällä pelaajalla perjantaina. Ryhmään liittyvät Columbus Blue Jacketsin hyökkääjä Pierre-Luc Dubois ja puolustaja Ryan Murray. Mukaan tulevat myös maalivahdit Curtis McElhinney ja Michael DiPietro.

Columbuksen General Manager Jarmo Kekäläinen varasi Dubois´n kesän 2016 NHL-draftissa numerolla kolme eli Auston Matthewsin ja Patrik Laineen jälkeen, mutta ennen Jesse Puljujärveä. Dubois keräsi tällä kaudella runkosarjassa tehot 20+28=48, mikä oikeutti tulokkaiden pistepörssissä kahdeksanteen sijaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Loukkantumisista kärsinyt Murray pelasi runkosarjassa vain 44 ottelussa. Hän oli kesän 2012 NHL-draftin kakkosvaraus, mutta ei ole vielä vastannut koviin odotuksiin NHL-jäillä.

McElhinney oli tällä kaudella Toronton kakkosvahti. Vancouuver Canucksin varaama DiPietro edustaa Ontarion junioriliigan Windsor Spitfiresia. Hän voitti vuosi sitten hyökkääjä Julius Nättisen kanssa Memorial Cupin eli Kanadan pääjunioriliigojen mestaruuden.

Kanadan maalivahtiosasto ei ainakaan vielä nimillä häikäise. McElhinneyn ja DiPietron lisäksi mukana on Antti Raannan kakkosmies eli Arizona Coyotesin luukkuvahti Darcy Kuemper.

Kanadan MM-joukkue:

Maalivahdit:
Michael DiPietro (Windsor Spitfires, OHL)
Darcy Kuemper (Arizona Coyotes)
Curtis McElhinney (Toronto Maple Leafs)

Puolustajat:
Thomas Chabot (Ottawa Senators)
Joel Edmundson (St. Louis Blues)
Aaron Ekblad (Florida Panthers)
Ryan Murray (Columbus Blue Jackets)
Darnell Nurse (Edmonton Oilers)
Colton Parayko (St. Louis Blues)
Ryan Pulock (New York Islanders)

Hyökkääjät:
Josh Bailey (New York Islanders)
Mathew Barzal (New York Islanders)
Anthony Beauvillier (New York Islanders)
Pierre-Luc Dubois (Columbus Blue Jackets)
Jordan Eberle (New York Islanders)
Bo Horvat (Vancouver Canucks)
Connor McDavid (Edmonton Oilers)
Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton Oilers)
Brayden Schenn (St. Louis Blues)
Jaden Schwartz (St. Louis Blues)
Ryan O´Reilly (Buffalo Sabres)
Jean-Gabriel Pageau (Ottawa Senators)

https://twitter.com/HockeyCanada/status/990031209282629632

LUE MYÖS: Arttu Wiskari haukkui NHL-seuran logon lyttyyn: “Näyttää, että olisin tehnyt kännissä 12-vuotiaana kuviksen tunnilla” (Atleetti.fi)