
Carolina Hurricanes sai tylyn alun NHL:n Itäisen konferenssin finaaleihin viime yönä Suomen aikaa, kun Florida Panthers voitti ensimmäisen ottelun maalein 5-2.
Paremmasta joukkueesta ei jäänyt mitään epäselvyyttä. Silti Carolinan päävalmentaja Rod Brind’Amour kokee kuitenkin, ettei ole syytä muuttaa mitään.
– Jos tässä vaiheessa lähdetään muuttamaan pelityyliä, se ei toimi. Ei ole mikään ratkaisu, että aletaan pelata avoimemmin ja ottaa enemmän riskejä, Brind’Amour sanoi NHL:n verkkosivuilla.
Carolina ei luonut ensimmäisessä pelissä riittävästi maalipaikkoja. Vastaavasti joukkue päästi omiin liian havalla maaleja.
– Mietimme uudelleen ja uudelleen, miten pystyisimme luomaan enemmän tekopaikkoja. Täytyy keksiä myös keinot lahjamaalien antamisen estämiseksi, Brind’Amour sanoi.