Montreal Canadiensin venäläispuolustaja Alexei Emelin palaa kotimaahansa NHL:n työsulun ajaksi. KHL:ssa pelaava Ak Bars Kazan ilmoitti lauantaina solmineensa sopimuksen Emelinin kanssa.

Emelinillä on takanaan ensimmäinen vuosi NHL:ssa. Hän murtautui viime kaudella suoraan Montrealin vakiokalustoon. 26-vuotias venäläinen esiintyi Canadiensin paidassa 67 ottelussa tehoilla 3+4=7.

Emelin edusti Kazania jo kausilla 2007-11. Hän juhli seuran riveissä KHL:n mestaruutta vuosina 2009 ja 2010.

Emelin oli voittamassa MM-kultaa Helsingissä viime keväänä. Hän on edustanut Venäjää myös vuosien 2007, 2010 ja 2011 MM-kisoissa sekä vuosien 2005 ja 2006 nuorten MM-kisoissa.

Kazanissa pelaavat mm. tähtilaituri Alexei Morozov, Venäjän viime kevään MM-kultajoukkueen kapteeni Ilya Nikulin sekä suomalaishyökkääjät Niko Kapanen, Jarkko Immonen, Janne Lahti ja Janne Pesonen.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)