Artturi Lehkonen teki Colorado Avalanchen voittomaalin maanantain NHL-kierroksella. Colorado kukisti Chicago Blackhawksin kotonaan 3-0 ja venytti voittoputkensa kuuden ottelun mittaiseksi.

Kamppailu säilyi pitkään maalittomana ennen kuin Lehkonen ohjasi 1-0 -osuman puolustaja Devon Toewsin laukauksesta kolmannen erän ensimmäisellä minuutilla. Toisena syöttäjänä toimineelle Nathan MacKinnonille tehopiste oli NHL-uran 1000:s.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Martin Necas muutti lukemiksi 2-0 kolme minuuttia myöhemmin. Joel Kiviranta iski kauden 14. osumansa tyhjiin. Scott Wedgewood torjui Coloradon tolppien välissä kaikki 20 laukausta.

Lehkosella on nyt kasassa 27 maalia. Entinen Coloradon pelaaja ja nykyinen Dallas Starsin mies Mikko Rantanen johtaa sinivalkoista maalipörssiä 29 osumallaan.

MacKinnon on NHL-historian sadas pelaaja tonnikerhossa. Hän esiintyi maanantaina 856. ottelussaan. NHL:n aktiivipelaajista nopeammin 1000 pisteeseen ovat yltäneet vain Connor McDavid (659 ottelua), Sidney Crosby (757) ja Jevgeni Malkin (848).

MacKinnon kirjautti maanantain ottelussa kaksi syöttömerkintää. Hän johtaa tehoillaan 27+75=102 tämän kauden NHL-pistepörssiä.

Chicagon riveissä nähtiin yksi iso palanen seuran tulevaisuutta, kun suurlupaus Artjom Levshunov teki ottelussa NHL-debyyttinsä. Blackhawks varasi valkovenäläispuolustajan viime kesän NHL Draftin toisena pelaajana.

Video: NHL.com

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)