Carolina Hurricanes joutui keskiviikkona NHL:n pudotuspeleissä vaikeaan paikkaan, kun maalivahti Antti Raanta loukkaantui toisessa ottelussa Boston Bruinsia vastaan.
Raanta ehti pelata vain kahdeksan minuuttia ja torjua kuusi kertaa, kunnes Bostonin tähtihyökkääjä David Pastrnak ajoi häntä päin.
Carolinan ykkösvahti Frederik Andersen on loukkaantuneena, joten Carolina joutui turvautumaan tämän jälkeen ”varavahdin varavahtiin” eli venäläiseen Pjotr Koshetoviin.
Hän suoriutui kuitenkin urakasta mallikkaasti. 22-vuotias maalivahti torjui 30 laukausta ja antautui kahdesti. Carolina voitti ottelun 5-2 ja johtaa ottelusarjaa jo 2-0.
– Meillä on uskoa tähän kaveriin, Carolinan päävalmentaja Rod Brind’Amour sanoi Koshetovista.
– Olemme nähneet hänet. Ei se ole vain niin, että heitimme hänet sisään. Kaverit hänen edessään vastasivat huutoon, miten he pelasivat hänen edessään, mutta myös hän vastasi huutoon tavalla, millä hän itse pelasi. Tässä ryhmässä on paljon luottoa maalivahtiin, Brind’Amour jatkoi.
Kyseessä oli Koshetovin pudotuspelidebyytti ja samalla ensimmäinen voitto pudotuspeleissä. Runkosarjassa hän pääsi pelaamaan kolmessa ottelussa.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Sebastian Aho osui kahdesti – Antti Raanta loukkaantui
Lue myös:Jesse Puljujärvi heilutti verkkoa Edmontonin murskavoitossa

































