Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen saapui maanantaina järjestetyllä leijonalounaalle suoraan lentokentältä.

Hän oli käynyt yhdessä GM Jere Lehtisen kanssa juuri parin viikon matkalla Pohjois-Amerikassa katsastamassa ja tapaamassa suomalainen NHL-pelaajia.

Leijonien päävalmentaja käy perinteisesti joka vuosi tapaamassa NHL-pelaajia, mutta nyt reissulla oli tietysti vieläkin suurempi arvo helmikuussa odottavien NHL-pelaajien olympialaisten vuoksi.

– Se meni oikein hyvin. Jere oli tosin hyvin suunnitellut matkan ja meni tosi joustavasti kaikki lennot, pelit ja matkat, Pennanen kertoi Atleetin Otto Palojärven haastattelussa.

– Ja sitten tietysti myös se ydinasia ja tärkein asia eli nähdä pelaajia ja pelejä. Oikein hyvä, Pennanen jatkoi.

Pennanen ehti reissunsa aikana nähdä ison määrän suomalaisia NHL-pelaajia.

– 20-25 pelaaja ehdittiin siellä näkemään. Jopa yli 30 kaiken kaikkiaan, jos otetaan mukaan ne, jotka ei pelannut, Pennanen kertoi.

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)