NHL:n kaikkien aikojen parhaan maalintekijä Aleksandr Ovetshkinin kausi päättyi viime yönä Sebastian Ahon ja kumppaneiden käsittelyssä. Kauden päättyminen otti venäläistähteä päähän.

Carolina haki Washingtonista 3-1-voiton ja eteni konferenssifinaaliin otteluvoitoin 4-1. Yksi Washingtonin heikkouksista otteluparissa oli maalinteko.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Viidessä joukkueiden kohtaamisessa Washington teki vain seitsemän maalia. Runkosarjan aikana NHL:n parhaaksi maalintekijäksi noussut Ovetshkin teki ottelusarjassa vain yhden maalin ja koko pudotuspeleissä viisi.

– Ottaa koville. Meillä on erityinen joukkue, mutta meillä oli luonnollisesti mahdollisuutemme.

– Ehkä emme toimittaneet, ehkä onni ei ollut puolellamme, sillä emme mielestäni pelanneet huonoa kiekkoa. Mielestäni meillä oli paljon paikkoja ottaa koville, mutta koville ottaa, Ovetshkin manasi.

LUE MYÖS: Patrik Laineen vaimon toiminta hääpäivänä ällistytti (SporttiUutiset.fi)