Vegas Golden Knights on nostanut veitsen Aleksander Barkovin kipparoiman Florida Panthersin kurkulle. Vegas johtaa Stanley Cupin finaalisarjaa 3-1 ja on enää voiton päässä mestaruudesta.

Vegas kukisti Panthersin finaalisarjan neljännessä ottelussa 3-2 (1-0, 2-1, 0-1). Vieraat ottivat kuskin paikan heti kättelyssä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Läpiajoon polkenut Chandler Stephenson vei Vegasin johtoon ajassa 1.39. Sama mies iski toistamiseen, kun kakkoserää oli pelattu reilut seitsemän minuuttia. Mark Stone tarjoili ja Stephenson takoi kiekon suoraan syötöstä Sergei Bobrovskin selän taakse.

Vegas paineli William Karlssonin toimesta jo 3-0 -johtoon ajassa 31.04, ennen kuin Panthers sai maalihanansa avattua.

Isäntien kavennus oli Brandon Mountourin onnekasta käsialaa viisi minuuttia myöhemmin. Barkov korkkasi samalla finaalien pistetilinsä, kun hänet kirjattiin maalin syöttäjäksi. Montour pyrki syöttämään laidasta kiekkoa, mutta se pomppikin lopulta kahden Vegas-pelaajan jalkojen kautta verkon perukoille.

Päätöserässä osat vaihtuivat: Montour tarjoili ja Barkov sivalsi kiekon etukulmasta sisään (video tämän tekstin alla). Anton Lundell merkittiin maalin kakkossyöttäjäksi.

Panthers yritti lopussa raivokkaasti tasoitusta ilman maalivahtia, mutta Adin Hill kesti Vegasin tolppien välissä.

Sarjan viides ottelu pelataan Suomen aikaa varhain keskiviikkona Las Vegasissa.

Lue myös:LS: SM-liigaseuralle iso takaisku – tähtipelaaja jättää seuran

https://twitter.com/FlaPanthers/status/1667720066564079616

LUE MYÖS: Näkökulma: Juhannuksena kuollut Lämäri-elokuvan mies piinasi suomalaisia (KiekkoUutiset.fi)