ZÜRICH Aleksander Barkov on joutunut jääkiekon MM-kisoissa melkoisen mediahuomion kohteeksi.

Barkov oli haluttu haastateltava Leijonien mediatilaisuuksissa jo ennen kisoja, mutta kisojen aikana kiinnostus on vain yltynyt.

Barkovista eivät ole kiinnostuneet pelkästään suomalaismedia. Häntä on pyydelty haastattelualueella pelien jälkeen joka paikkaan.

Jo Leijonien 3-1 -voittoon päättyneen perjantain Saksa-ottelun jälkeen Barkov vaikutti väsyneeltä haastatteluihin, mutta vastasi kärsivällisesti Atleetin kysymyksiin.

Ja entistä väsyneemmältä hän vaikutti lauantain Unkari-ottelun jälkeen Leijonien voitettua 4-1. Barkov hipsi nopeasti ohi, eikä Atleetti ehtinyt saada häntä videotenttiin.

Sunnuntaina Leijonilla on välipäivä. Joukkue treenaa iltapäivällä, mutta Leijonista tuli ilmoitus, että Barkov pitää maanantaina haastatteluista välipäivän.