Aleksander Barkovin kipparoima Florida Panthers murjoi Carolina Hurricanesin 6-2 NHL:n itäisen konferenssin finaalisarjan kolmannessa ottelussa. Tehot 2+1 tehtaillut Barkov murjaisi puolestaan melkoisen kommentin ottelun jälkeen.

Panthers painoi kaasun pohjaan ottelun kolmannessa erässä, jonka se hurjasteli nimiinsä 5-1. Kahden maalin miehistä Niko Mikkola iski taululle 3-1 -lukemat ja Barkov kaksi osumaa pikapuoliin sen jälkeen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Otimme mielestäni otteen kolmannessa erässä, Barkov oli kuitannut hurlumhein tutun rauhalliseen tyyliinsä TSN:lle.

– Se on vähättelyä Panthersin kapteenilta, TSN:n laukoi tekstissään totuuden heti Barkovin kommentin jälkeen.

Panthers johtaa ottelusarjaa 3-0 ja on enää voiton päässä Stanley Cupin finaalista. Panthers on pöllyttänyt Carolina Hurricanesia kolmessa ottelussa yhteismaalein 16-4.

– He ovat ehdottomasti hyvä joukkue. Minusta tuntuu, että olemme antaneet heille momentumin tai maalin väärään aikaan – ja he ovat selvästikin pistäneet meidät maksamaan siitä, finaalisarjan kolmannen ottelun viimeisestä maalista syöttöpisteen kuitannut Hurricanesin Sebastian Aho iski faktat tiskiin.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)