ZÜRICH Leijonat aloitti jääkiekon MM-turnauksen voittamalla Saksan maalein 3-1.

Suomen kapteeni Aleksander Barkov pelasi ensimmäisen MM-ottelunsa kymmenen vuoden tauon jälkeen. Barkov oli ihan tyytyväinen.

– Hyvät tuntemukset. Hieno voitto. Hyvä peli-ilme, Barkov sanoi Atleetin ja Sportti.com:n haastattelussa.

Barkov korosti, että peliin lähteminen oli lähes vuoden pelitauon jälkeen helpompaa, kun isosta kaukalosta tuli tuntumaa jo viime viikolla Ruotsin EHT-turnauksessa. Siinä Barkov pelasi kaksi ottelua.

– Kyllä se auttoi. Mitä enemmän saa pelejä alle, sitä enemmän saa sitä pelituntumaa. Hienoa, että pääsin sinne mukaan ja sain pari peliä alle, ettei tullut tää peli heti ensimmäisenä. Mutta tästä on hyvä jatkaa ja tästä on hyvä parantaa, Barkov sanoi.

Lauantaina Suomi kohtaa Unkarin.

– Mun mielestäni vain samalla ilmeellä. Parannetaan pieniä juttuja. Puolustuspelaamista ja hyökkäystä. Pysytään enemmän kiekossa. Tämmöisiä perusasioita, kommentoi Barkov sitä peliä.

Otto Palojärvi