Jääkiekkoliiga AHL:n mestaruuden vakuuttavaan tyyliin juuri päättyneellä kaudella voittanut Norfolk Admirals joutuu hakemaan uutta NHL-isäntää. Admirals on toiminut viimeiset viisi kautta Tampa Bay Lightningin farmijoukkueena. Lightning vaihtaa kuitenkin AHL-kumppanikseen Syracuse Crunchin.
Syracuse on toiminut viimeiset kaksi kautta Anaheim Ducksin farmijoukkueena. Todennäköisesti Anaheim ja Tampa Bay tulevat käytännössä vaihtamaan farmijoukkueita keskenään. Admiralsin ja Anaheimin välistä sopimusta ei ole kuitenkaan vielä virallisesti vahvistettu.
– Se saattaa tapahtua jo muutaman lähipäivän aikana, Admiralsin omistaja Ken Young kommentoi Anaheim-sopimusta Virginian-Pilot -lehdelle.
Joka tapauksessa Norfolkissa pelataan ensi kaudella AHL:aa vaikka mestarijoukkueen paidoissa luistelisivatkin Anaheimin lupaavat pelaajat Tampa Bayn lupausten sijaan.
– Fanit ovat olleet huolissaan siitä, että täällä ei pelattaisi AHL-kiekkoa. Niin ei tule tapahtumaan. Täällä tulee olemaan AHL-seura, Young vahvisti.
































