palkki

Nathalie Blomqvist juoksi uuden ennätyksensä – SE-aika oli lähellä

20.04.2024 - 18:10:00

uutiskuva

Kestävyysjuoksija Nathalie Blomqvist on voittanut naisten 5 000 metrin juoksukilpailun ennätyksellään 14.59,70 Mt. Sac Relays -kilpailuissa Walnutissa, Kaliforniassa.

Tulos rikkoo Rooman EM-kilpailujen tulosrajan ja vie Blomqvistin Suomen kaikkien aikojen tilastossa toiseksi. Edellä on vain Suomen ennätyksen 14.56,22 haltija Annemari Sandell

Blomqvist juoksi alkumatkan kilpailun ”jäniksen” perässä noin 72 sekunnin kierroksia, mutta takoi sitten viimeiset kilometrit yksin noin 71-72 sekunnin kierroksia.

– Alun perin jäniksen piti juosta kolmeen kilometriin 15.15:n loppuaikaan tähtäävää vauhtia. Minulla oli kuitenkin niin itsevarma olo, että sovin hänen kanssaan, että hän juoksee 15 minuutin loppuaikaan tähtäävää vauhtia, mutta vetää vain kaksi kilometriä, Blomqvist kertaili SUL:n tiedotteessa.

– Juoksu tuntui hyvältä ja rennolta. Se jännitti, kun jänis lähti pois, ja tiesin, että nyt on edessä kolme kilometriä yksin. Olen kuitenkin tottunut vetämään yksin ja tuntui, että voimia löytyi.

Blomqvist juoksee jatkossa tovin 1500 metrin kilpailuja.

– En osaa sanoa vielä, mikä on vahvin laji. Juoksen nyt aika monta 1500 metrin kilpailua. Sitten näkee, mikä on se vahvin laji tälle kesälle.

Lue myös: Manchester Unitedin valmentajaksi voi nousta yllätysnimi


News content: Sport Content Oy, info@sportcontent.fi
Business: Sportpoker Oü, info@sportti.com
Image credits: Getty Images Sport

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

Tuomas Iisalo on Vuoden valmentaja

16.01.2025 21:00:15
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

Livetulokset