NBA-legenda Larry Bird sai uraansa käsittelevän museon kotikaupunkiinsa Indianan Terry Hauteen.
Kotikaupunki totisesti kunnioittaa legendaansa. Aiemmin Bird oli saanut kotikaupunkiinsa jo patsaan ja nimikkokadun.
Bird muisteli kiitospuheessaan elämäänsä ennen NBA-tähteyttään. Hän korosti työskennelleensä roskakuskina ja arveli, että olisi siinä hommassa vieläkin, jos ei olisi kokenut hurjaa pituuskasvua, joka venytti hänet 205-senttiseksi.
Bird edusti koko NBA-uransa ajan 1979-92 Boston Celticsia, jossa voitti mestaruuden 1981, 1984 sekä 1986. Vuosina 1984-86 hänet valittiin NBA:n parhaaksi pelaajaksi kolmesti peräkkäin.
Bird muistetaan myös Barcelonan olympiakisoista 1992. Hänen uransa päättyi niissä olympiakultaan Yhdysvaltain legendaarisessa Dream Team-joukkueessa.
Hänen roskakuskin uransa on vähemmän tunnettu. Bird lienee joka tapauksessa maailman kuuluisin roskakuski.
Hymy-lehti valitsi F1-ajaja Keke Rosbergin 1981 vuoden roskakuskiksi puhtaasti pilkan takia. Vuotta myöhemmin Keke voitti maailmanmestaruuden.
Rosberg ei tiettävästi ole koskaan työskennellyt roska-auton kuljettajana. Larry Birdille vuoden roskakuski-titteli olisi sopinut ihan oikeasti.
Lue myös: Jose Mourinho uusi seura selvillä - mestariluotsilta uusi aluevaltaus
Tweet