palkki

Juventus valmistelee potkuja - tässä kaksi kandidaattia uudeksi päävalmentajaksi

15.01.2023 - 13:57:00

uutiskuva

Massimiliano Allegri ei ole saamassa Gazzetta dello Sportin tietojen mukaan Juventuksen peräsimestä kenkää perjantaina koetun katastrofin jäljiltä. Napoli murjoi Juventuksen rumin 5-1 -lukemin.

Gazzetta uskoo kuitenkin, että Allegrin ja Vanhan rouvan tiet eroavat tämän kauden jälkeen. Italialaislehti nostaa tässä vaiheessa esiin kaksi nimeä Allegrin seuraajaksi.

Kyseessä ovat Zinedine Zidane ja Tottenhamia luotsaava Antonio Conte. Zidane kyttäsi Ranskan maajoukkueen päävalmentajan paikkaa - turhaan: Ranskan liitto solmi Didier Deschampsin kanssa kesään 2026 ulottuvan jatkosopimuksen.

Allegrilla on sopimuksesta puolitoista vuotta jäljellä. Juventuksella ei ole tässä vaiheessa yksinkertaisesti varaa vaihtaa valmentajaa ja se tulee olemaan vielä kesälläkin taloudellisesti kiperä, mutta näillä näkymin siis pakonsanelema paikka.

Allegri kuittaa Juvelta 7,5 miljoonan euron nettopalkkaa. Hänen erorahansa nousee yli 10 miljoonan euron ja sen päälle tulee sitten vielä uuden valmentajan palkka. Zidane ja Conte ovat arvonsa tuntevia valmentajia myös palkan osalta.

Juventus on 18 kierroksen jälkeen kolmantena Serie A:ssa, mutta ero kärjessä porskuttavaan Napoliin on venynyt jo 10 pisteen mittaiseksi. Mikäli Napoli painaa päätyyn asti, niin Scudetto on sille ensimmäinen 30 vuoteen.

Lue myös: Tottenham virittelee kauppaa italialaisesta tuittupäästä

Lue myös: PSG on esittänyt rajun uhkauksen Pariisille


Teksti: Sport Content, Kuvat: Getty Images Sport
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
Livetulokset