viettää torstaina juhlailtaa, kun Kärpät kohtaa SaiPan." />
Oulun Kärppien hyökkääjä Marko "Mörkö" Anttila viettää torstaina juhlailtaa, kun Kärpät kohtaa SaiPan.
Anttila saa ottelussa täyteen komean tasaluvun. Ottelu on nimittäin Anttilalle jo 500. SM-liigan runkosarjassa.
Anttila esiintyi ensi kertaa Liigassa 2004 Ilveksen paidassa. Ensimmäisen maalinsa hän iski tammikuussa 2005.
Anttila edusti Liigassa Ilveksen jälkeen myös Turun Palloseuraa, kunnes hän lähti pitkälle ulkomaankiertueelle. Se vei hänetä Ruotsiin ja KHL-Jokereihin.
Kun Jokereiden KHL-taru loppui viime helmikuussa, siirtyi Anttila Ilvekseen, mistä hän jatkoi matkaansa Kärppiin. Anttila teki suuren kohun saattelemana tällä kaudella jatkosopimuksen Kärppien kanssa.
Maajoukkueessa Anttila on noussut kulttimaineeseen. Kevään 2019 MM-kisoissa "Mörkö löi sisään" ja Leijonat voitti kultaa. Anttila oli mukana myös viime vuoden olympiakultajoukkueessa sekä MM-kultajoukkueessa.
Lue myös: Ässät löi merkittävän sopimuksen pöytään
Tweet