Mikko Ilonen (-1, 67-76) pelasi varsin värikkään kierroksen European Tourinlippulaivakilpailussa Wentworthin West Coursella. Olosuhteet olivat hankalat, kova tuuli ja ajoittainen sade yhdistettynä koleuteen pudottivat tulostasoa.
Avauskierroksen jälkeen toisena olleen Ilosen peli lähti kolmannen reiän tuplabogeyn myötä väärään suuntaan. Hänteki seuraavaien yhdeksän reiän aikana vielä kolme bogeyta, mutta upeastimyös neljä birdietä ja oli hetken aikaa seitsemäntenä.
Kylmä suihku tuli kentän 15:lla, jossa Ilosen korttiin merkattiintriplabogey. Päätösväylällä hän teki päivän viidennen birdiensä ja on tällä hetkellä jaetulla 21. sijalla. Iltapäivän pelaajista osa on vielä kentällä, muttaIlosen sijoitus tuskin oleellisesti muuttuu.
– Eroa kärkeen on vain viisi lyöntiä. Puttasin kädet kohmeessa varsin hyvin. Oli arvokasta lopettaa birkkuun, illallinen maistuu varmasti paremmalta. Pelihän oli varsinaista selviytymistaistelua yli viiden tunnin ajan. Svingaamisesta ei tullut käytännössä mitään kun jokainen paikka oli umpijäässä. Toivottavasti huomenna on mukavampi keli, Ilonen mietti tiedotteessaan.
Kilpailua johtaa kahden kierroksen jälkeen Italian Francesco Molinari (-6, 70-68).Viikonloppun jatkokierroksilta karsiutuvat mm. maailmanlistan kakkonen RoryMcIlroy, viime vuoden voittaja Luke Donald, Graeme McDowell ja Ian Poulter.
































