Yleisurheilun Timanttiliigassa maailman parhaat yleisurheilijat kamppailevat muhkeista timanttipokaaleista yhteensä 32 eri lajissa. Kauden kaikki 14 osakilpailua nähdään suorina lähetyksinä MTV Total -paketin kanavilla sekä MTV Katsomossa.
Timanttiliigan jokaisessa lajissa on kauden mittaan seitsemän osakilpailua, joissa kussakin kolme parasta urheilijaa palkitaan pisteillä ja rahapalkinnoilla. Kausi alkaa Qatarin pääkaupungista Dohasta 9.5. ja eniten pisteitä kauden mittaan keränneet urheilijat pokkaavat pääpalkinnot – timanttipokaalit – kauden finaaleissa, jotka mitellään Zurichissä 28.8. ja Brysselissä 5.9.
Pääpalkinto on 40 000 dollaria eli n. 29 000 euroa. Sen lisäksi jokaisen lajin jokaisen osakilpailun voittaja kuittaa palkintorahoja 10 000 dollaria eli n. 7 200 euroa.
Nyt on käynnistymässä Timanttiliigan viides kausi. Viime kaudella Timanttiliiga houkutteli tv:n äärelle maailmanlaajuisesti 265 miljoonaa katsojaa 135 maassa.
Timanttiliigaa selostavat Antero Mertaranta, Mika Saukkonen ja Jari Porttila. Lähetyksissä asiantuntijana on Suomen menestynein pikajuoksija, vuoden 1984 olympiamitalisti, Arto Bryggare.
Kyynärpääleikkauksestaan toipuva Tero Pitkämäki on mm. Bryggaren mielenkiinnon kohteena.
– Hän on ehdottomasti mielenkiintoisin nimi. Etenkin jos ehtii kuntoon, Bryggare sanoo.
Ensimmäinen miesten keihäskisa on luvassa Shanghaissa 18.5. Siinä kisassa Pitkämäen on heti tarkoitus olla mukana, jos toipuminen etenee odotetulla tavalla. Naisten keihäskilpailu on puolestaan ohjelmassa heti Dohan avauskisassa.
Kansainvälisistä tähdistä huomio kiinnittyy mm. olympiavoittajiin LaShawn Merrittiin (m 400 metriä), David Rudishaan (m 800 metriä), Shelly-Ann Fraser-Pryceen (n 100 metriä) ja Valerie Adamsiin (naisten kuulantyöntö). Myös yleisurheilun ykköstähden Usain Boltin odotetaan kilpailevan kesäkuun aikana.

































