Silja Kosonen ja Krista Tervo olivat tyytyväisiä tuloksiinsa Paavo Nurmen kisojen moukarinheitossa.

Kosonen linkosi vesisateessa ja liukkaassa ringissä viidenneksi Turussa tuloksella 69,50. Tervo sijoittui kuudenneksi tuloksella 69,45. Kosonen heitti 69,50 sekä toisella että kuudennella kierroksella.

– Aika hyvä kisa näihin keleihin, Kosonen kertoo Urheiluliiton tiedotteessa.

Kosonen nautti siitä, että pääsi kilpailemaan lajin kansainvälisten huippunimien kanssa. Kilpailun voitti Puolan Malwina Kopron maailman vuositilaston kuudenneksi parhaalla tuloksella 75,40. Toiseksi sijoittui Ranskan Alexandra Tavernier tuloksella 72,80.

Kolmanneksi paras oli kaksinkertainen olympiavoittaja ja nelinkertainen maailmanmestari Puolan Anita Wlodarczyk tuloksella 72,42. Kosonen heitti talvella Suomen ennätyksen 72,44.

– Ihastelin kilpailun aikana muiden heittoja ja olin ihan fiiliksissä jo lämmittelyssä, kun kaikki nämä kilpailijat olivat mukana, Kosonen totesi.

Tervokin oli tyytyväinen. Hän sai heitettyä parhaan koskaan Turussa heittämänsä tuloksen.

– Minulla on Turusta vähän huonoja muistoja, mutta piti kasata pää, Tervo sanoi.

Tervo teki tasaista jälkeä eikä antanut sateen isommin kiusata.

– Turun rinki on vähän hitaampi, joten sade ei siinä haitannut, mutta vesi kastelee ja sitten tulee kylmä. Tuntuu, että olisin voinut heittää paremmin. Sade vei ehkä 1-2 metriä, Tervo arvioi.

Lähde: SUL:n tiedote

LUE MYÖS: Näkökulma: Kuka muistaa vielä? – valmentaja Raimo Helmistä haukuttiin rajusti (KiekkoUutiset.fi)