Sunnuntaina käynnistyvän Ranskan avoimen tennisturnauksen ottelukaaviot arvottiin perjantaina. Arpa heitti turnauksessa ykköseksi sijoitetun maailmanlistan ykköspelaajan, Serbian Novak Djokovicin ja mestaruutta puolustavan Espanjan Rafael Nadalin samalla puolelle kaaviota. Tämä tarkoittaa sitä, että viime vuoden finalistit kohtaavat tänä vuonna jo välierissä, mikäli molemmat sinne asti etenevät.

– Kaavio on, mitä se on. Jollemme ole maailmanlistan ykkönen ja kakkonen, niin näin voi käydä. Turnaus kuitenkin alkaa ensimmäiseltä kierrokselta, ja olen varma siitä, että me kumpikin tiedämme edessä olevan tiukan turnauksen ennen mahdollista välieräkohtaamista, Nadal totesi turnauksen verkkosivuilla.

Nadal hakee Roland Garrosin kentiltä jo kahdeksatta mestaruuttaan. Viime vuonna hännappasi ennätyksellisen seitsemännen voittonsa kaatamalla Djokovicin finaalissa erin 3-1.Ensimmäisellä kierroksella turnauskaaviossa kolmanneksi sijoitettu Nadal saa vastaansaSaksan Daniel Brandsin. Djokovic puolestaan aloittaa turnauksensa kohtaamalla belgialaisenDavid Goffinin.

– Numeroista ja historiasta puhuttaessa täytyy ryhtyä puhumaan vasta pelaajan lopetettuauransa, ei kesken uran. Haluaisin tulla muistetuksi hyvänä tyyppinä ja hyvänä pelaajana.Viime vuoden seitsemäs voitto oli minulle tärkeä, mutta Roland Garrosilla pelaaminen onaina jotain erityistä. Olen täällä aina erittäin tunteikkaana, Nadal tuumi.

Suomen Jarkko Nieminen kohtaa ensimmäisellä kierroksella Ranskan Paul-Henri Mathieun.Nieminen on maailmanlistalla sijalla 42, Mathieu puolestaan sijalla 76.

Ranskan avointen miesten kaksinpelin kaavio:
http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/draws/ms/index.html

Ranskan avointen naisten kaksinpelin kaavio:
http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/draws/ws/index.html