Finnjumping ry:n hallitus on julkistanut mäkihypyn ja yhdistetyn maajoukkueet kaudelle 2012-13.Mäkihypyn a-maajoukkueessa kaudella 2012-2013 Suomea edustavat Janne Happonen, Anssi Koivuranta, Ville Larinto ja Olli Muotka.
B-maajoukkueen muodostavat Sami Heiskanen, Jarkko Määttä, Sami Niemi ja Ossi-Pekka Valta. Nuorten MM-ryhmä koostuu tulevaisuuden nuorista lupauksista Antti Aalto, Aapo Lehtinen, Antti Määttä, Juho Ojala, Sami Saapunki ja Miika Ylipulli.
Mäkihypyn päävalmentaja Pekka Niemelän mukaan tulevat Sotshin olympiapaikat ovat vielä kaikkien tavoitettavissa.
– Kokonaistavoitteemme on, että olympiatalvelle 2013 – 2014 A- ja B-maajoukkueen kesken saadaan kunnon kilpailutilanne aikaiseksi ja sitä kautta valikoituvat parhaat urheilijat Olympiajoukkueeseen, toteaa Niemelä.
Viime kausilla loukkaantumisista kärsineet Ville Larinto ja Janne Happonen ovat jo nyt vahvasti joukkueessa mukana aloitettuaan harjoittelun jo heti huhtikuussa. Kauden 2012 – 2013 valmistautumisessa valmennuskeskusten rooli on hyvin merkittävässä asemassa.
– Kotimaan leiritys toteutetaan niin, että A-, B- ja nuorten MM-joukkueet harjoittelevat yhdessä. Näin saamme synergiaa ja jälkikasvu pääsee huippujemme imuun. Lisäksi keskusvalmentajat ovat tervetulleita kotimaan maajoukkueleireille ja näin yhteistyö keskusten ja maajoukkueen välillä syventyy, Niemelä kertoo.
Yhdistetyn A-maajoukkueessa tulevalla kaudella kilpailevat Janne Ryynänen, Jim Härtull, Eetu Vähäsöyrinki, Arttu Ålander, Mikke Leinonen, Ilkka Herola ja Joni Karjalainen.
Nuorten MM-ryhmässä mukana ovat Marcus Torni, Eero Hirvonen, Ville Heikkinen, Roope Minkkinen, Olli Salmela, Arttu Mäkiaho, Leevi Mutru, Anselmi Ilola, Miika Taskinen sekä haastajina Santeri Ylitapio, Atte Korhonen ja Aapo Mäntyvaara.
Nuorten Lidl-ryhmän valitut urheilijalupaukset ovat: Niko Pulkkinen, Mikko Hulkko, Eeli-Pekka Valta, Olli Haavisto, Severi Taipale , Vili Laukkanen ,Henri Kavilo ,Wille Karhumaa,Jonne Veteläinen, Waltteri Karhumaa, Perttu Reponen, Otto Niittykoski, Topi Kuusisto, Atte Kettunen sekä haastajina Rasmus Ähtävä ja Aleksi Immonen
Yhdistetyn tuore, energiaa täynnä oleva päävalmentaja, Petter Kukkonen kertoo odottavansa innolla leirityksen alkua päästäkseen käsiksi varsinaisiin töihin.Kukkosen mukaan maajoukkue on sopiva sekoitus nuoruutta ja jo muutaman vuoden mukana olleita urheilijoita.
– Nuorempien odotan heittävän tiukan haasteen kokeneemmille kollegoilleen. Alustavien tunnusteluiden perusteella myös urheilijat odottavat harjoituskauden avausta ja tuntuvat erittäin sitoutuneilta tekemään työtä paremman tulevaisuuden puolesta, Kukkonen lisää.
Yhdistetyn valmennusryhmät avaavat kautensa testileirillä Vuokatissa ja sen jälkeen siirrytään Viron Otepäähän (11.-20.6.), jonka jälkeen palataan taas Vuokatin maisemiin heinäkuun alussa.
– Leirityksen lopuksi teemme kesäisen rullahiihto-tempauksen hiihtämällä rullasuksilla Siilinjärveltä Helsinkiin 30 tunnissa. Tempauksen tarkoitus on luoda ensi askeleet yhdistetyn uudelle valmennusjärjestelmälle ja nostaa laji-imagoa, Petter Kukkonen kertoo toiminnallisista suunnitelmistaan leirityskauden alkuun.
































