Kotkalaisen Team TEHO Sportin valmentaja Sami Toiviainen suomi joukkuettaan tappiollisen EuroChallenge-ottelun jälkeen.
– Tiesimme, että Groningen menee korin alle, ja se oli myös oma tavoitteemme, mutta saimme aikaiseksi vain kymmenen kahden pisteen koria. Olen pettynyt asenteeseemme tänään, Toiviainen manasi.
– He saapuivat Kotkaan voitottomina ja laittoivat kaiken peliin. He olivat nälkäinen joukkue ja pelasivat suurella energialla, summasi puolestaan TEHO Sportin pistekuningas Sharaud Curry.
Hollantilainen GasTerra Flames Groningen voitti tiistaisen ottelun pistein 77–83. Kotkalaisilla on jäljellä kaksi EuroChallengen alkusarjan ottelua. Ensi viikolla kotkalaiset haastavat Reggio Emilian vieraissa. Sitä seuraavalla viikolla joukkue hakee revanssivoittoa Okapi Aalstarista niin ikään vieraissa.































