43-vuotias vuoden 1995 Euroopan mestari Annemari Kiekara voitti Iitissä sateisen Kymiringjuoksun kelpo ajalla 34.34.

Pudasjärven Urheilijoita nykyisin edustava Kiekara löi toiseksi juosseen Vantaan Kenttäurheilijat -58:n Laura Mannisen 1.03 minuutin erolla. Molemmat jättivät miesten sarjan voittajan kauas taakseen.

Kiekara ja häntä vielä neljä vuotta vanhempi Manninen ehtivät kumpikin ennen koronapandemian alkua rikkoa tulosrajan Pariisin EM-kilpailuiden puolimaratonille.

Kiekaraa ja Mannista hivenen nopeammin on Suomessa tänä vuonna kympin joko radalla tai maantiellä naisista juossut vain Rovaniemen Lapin Johanna Peiponen.

IITTI 11.7.2020 Kymiringjuoksu

Naiset,

10 km: 1) Annemari Kiekara PudasjU 34.34, 2) Laura Manninen KU-58 35.37, 3) Aino-Kaisa Saarinen LempKi 40.21.

Lähde: SUL:n tiedote. Kuva: SUL

LUE MYÖS: Näkökulma: Leijonien tuolileikki jatkuu Tshekin EHT-turnauksessa (LeijonaUutiset.fi)