
Naisten 100 metrin aitajuoksukilpailussa pidettiin tänään hurjaa vauhtia. Annimari Korte juoksi itsensä maailmantilaston kärkeen ja Nooralotta Neziri peesasi komeasti ollen toisena. Reetta Hurske tuli kaksikon vanavedessä ja on maailmantilaston nelosena lauantain kilpailun jälkeen.
Korte juoksi ensimmäisessä juoksussaan huippuajan 12,81, joka on tämän kauden uusi maailmantilaston ykkösaika. Neziri juoksi ensimmäisessä lähdössä ajan 12,93 ja Hurske pinkoi matkan aikaan 12,98.
Uusintalähdössäkin Korte ja Neziri hiukan törmäsivät toisiinsa alkumatkasta. Korte oli nytkin voimakkaampi loistoajalla 12,82. Neziri paransi ensimmäisen juoksun aikaansa 12,91:een, mutta Hurske viipyi nyt 13,16.
Ensimmäisessä lähdössä mainiot ajat 13,28 ja 13,32 juoksivat myös kautensa avannut Tampereen Pyrinnön Lotta Harala ja 0,25 sekuntia ennätystään parantanut Helsingin Kisa-Veikkojen Anni Siirtola.
Terävimmän kärjen takana 32-vuotias Viipurin Urheilijoiden Viivi Avikainen juoksi parhaan aikansa kolmeen vuoteen 13,65.
Elvira Hermanin Valko-Venäjällä juoksema aika 12,73, joka eräissä lähteissä aiemmin on mainittu maailman kärkitulokseksi, on harjoitustulos eikä tilastokelpoinen.
Naisten 100 metrin aitajuoksun maailmantilasto 27.6.
1) Annimari Korte Suomi 12,81
2) Nooralotta Neziri Suomi 12,91
3) Elizabeth Clay Australia 12,94
4) Reetta Hurske Suomi 12,98
5) Noemi Zbären Sveitsi 13,06
Epävirallisesti harjoituskilpailussa:
Elvira Herman Valko-Venäjä 12,73