
Valtteri Bottas viittaa kintaalla niille F1-asiantuntijoiden väitteille, joiden mukaan hänellä ei riittäisi enää motivaatiota kahteen viimeiseen kisaan Mercedeksellä. Bottas siirtyy tämän kauden jälkeen monivuotisella sopimuksella uransa päättävän Kimi Räikkösen paikalle Alfa Romeolle.
Useampikin asiantuntija on vihjaillut viime aikoina, että Bottas ei enää sen suuremmin piittaisi siitä, miten hänen nykyiselle tallikaverilleen Lewis Hamiltonille käy mestaruusväännössä Red Bullin Max Verstappenia vastaan, eikä toisaalta siitäkään, miten Mersulle käy taistelussa valmistajien tittelistä.
Bottas ampuu siis nuo väitteet alas. Hän vahvistaa pistävänsä kaiken mahdollisen peliin kauden kahdessa viimeisessä kisassa Saudi Arabiassa ja Abu Dhabissa.
– Se on tärkeää minulle, Bottas viittaa RacingNews365.com-sivustolla valmistajien mestaruuteen.
– Olisi jotain todella erityistä olla mukana viidennessä valmistajien tittelissä putkeen. Se on parempi kuin neljä, joten se on ehdottomasti tavoitteeni. Se antaa minulle motivaatiota, Bottas jatkaa painokkaasti.
Mercedeksellä on valmistajien sarjassa viiden pisteen etu Red Bulliin.
– Vaikka tiedän, että lähden, en silti luovu mistään meidän tämän kauden tavoitteestamme.
Saudi-Arabian kisa ajetaan viikon kuluttua. Abu Dhabi odottaa vuoroaan 12. joulukuuta.