F1-sarja jatkuu ensi viikonloppuna Monacon legendaarisella katuratakilpailulla. Koko kauden sarjassa ovat puhuttaneet renkaat, joiden kulumista suurin osa talleista ole hallinnut. Nyt renkaiden seoksia uudistetaan kestävämpään suuntaan Monacoa seuraavaan Kanadan GP:hen, mikä kisataan kesäkuun alussa.
Pirelliltä uskotaan, että hitaalla katuradalla renkaiden kuluminen ei ole niin suuressa roolissa.
– Odotamme Monacossa keskimäärin kahta pysähdystä per auto. Rata on täydellinen vastakohta edelliseen Barcelonan GP:hen renkaiden kulumista ajatellen, Pirelli-pomo Paul Hembury kertoi Planet-f1.com:lle.
– Tämä ei kuitenkaan muuta kisaa yhtään vähemmän strategiseksi taisteluksi. Olemme menneisyydessä nähneet kuljettajien yrittävän täysin erilaisilla taktiikoilla kuitenkin ollen lopputuloksissa lähekkäin.
Monacon viime kauden GP:ssä koko kärkikymmenikkö selvitti radan vain yhdellä pysähdyksellä ja vain kaksi kuljettajista ylipäätään aloitti pehmeämmällä seoksella kahdesta vaihtoehdosta.
































