F1-sarjasta myös tuttu Heikki Kovalainen on uuden äärellä. Motorsport-lehti kertoo suomalaisen osallistuvan legendaariseen Le Mansin 24 tunnin ajoon.

Kovalainen on osa HubAuto Racing Porsche -tallia. Se kilpailee tänä vuonna GTE Pro -luokassa.

Kovalainen on samassa autokunnassa Formula E -sarjasta tutun Nick Cassidyn sekä Dries Vanthoorin kanssa. Cassidy debytoi Kovalaisen tavoin Le Mansissa, Vanthoor taas on Le Mansin GTE Am -luokan voittaja.

Motorsport muistuttaa, että Kovalainen on kilpaillut viimeksi Japanin ulkopuolella kaudella 2013. Kovalainen ajoi tuolloin Lotuksella kaksi kisaa F1-sarjaa.

Sen jälkeen mies on kilpaillut pääosin Super GT -sarjassa Toyotan riveissä. Tällä kaudella myös Japanin rallipolut ovat tulleet miehelle tutuksi.

Le Mansissa ajetaan 21.–22. elokuuta.

Tässä sivuston juttu: https://www.motorsport.com/lemans/news/kovalainen-cassidy-hubauto-porsche/6555403/

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)