F1-talli Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko tunnetaan melkoisena rääväsuuna ja tarvittaessa myös keinoja kaihtamattomana takinkääntäjänä.

Marko vakuutteli vielä viime viikolla itsepintaisesti, että Max Verstappenin kauden 2021 tallikaveri tulee niin sanotusti omista kuljettajista, eli joko Alex Albon jatkaa, tai Pierre Gasly nostetaan takaisin sisartalli AlphaTaurilta.

Marko korosti samalla myös Red Bullin nuorten kuljettajien asemaa. Uudet F1-kuskit nostetaan siitä nipusta, tai muussa tapauksessa energiajuomajätin pääpomo Dietrich Mateschitz sulkee nuorten kuljettajien ohjelman rahahanat.

Nyt, muutamaa päivää myöhemmin Marko kuitenkin puhuu vuorostaan taas täysin toista. Hän ei sulje enää pois sitä mahdollisuutta, että Verstappenin ensi kauden tallikaveri tulisikin ”ulkopuolelta”.

– Jos Alex Albon ajaa loppukauden hyvin, niin hän säilyttää paikkansa. Jos ei, niin käynnistämme neuvottelut, Marko vastaa saksalaismedia Speedweekille kysymykseen Sergio Perezin ja NicoHülkenbergin saumoista nousta Verstappenin rinnalle.

Perez joutuu tekemään tämän kauden jälkeen tilaa Sebastian Vettelille Aston Martin-tallissa.Hülkenberg puolestaan kyttää koko ajan tiivisti tilaisuutta paluulle parrasvaloihin.

– Katsomme sitten, ketkä hyvät kuljettajat ovat markkinoilla, Marko pyörittelee.

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)