Englannin Valioliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua.

Manchester City oli kovassa iskussa.

City murskasi Burnleyn peräti 5-0. Riyad Mahrez nousi Cityn sankariksi tekemällä ottelussa hattutempun.

City nousi 15 pisteeseen ja on kahdeksantena Valioliigassa. Burnley on sijalla 17.

Liverpool joutui puolestaan pettymään isosti. Se jäi 1-1-tasapeliin Brightonin kanssa. VAR nousi isoon rooliin. Liverpoolilta hylättiin ottelussa kaksi maalia VAR-tarkistuksen jälkeen.

Yhden hyväksytyn maalin Liverpool kuitenkin teki ja se syntyi tunnin kohdalla. Mohamed Salah tarjoili ja Diogo Jota sijoitti pallon verkkoon boksin rajalta.

Brightonilla oli ottelussa omat saumansa ja 20. minuutilla sillä oli loistava sauma siirtyä ottelussa johtoon, mutta Neal Maupay mokasi rankkarin. Toista kertaa Brighton ei enää rankkaria muninut. Se sai ottelun lisäajalla rankkarin ja Pascal Gross pisti pallon 11 metristä verkkoon.

Liverpool nousi nyt 21 pisteeseen ja jatkaa sarjan kärjessä.

Nousijajoukkue Leeds jatkoi hyviä otteitaan. Se kaatoi alkukaudesta loistaneen Evertonin 1-0 Raphinhan kaukolaukauksella syntyneellä osumalla. Leeds nousi 14 pisteeseen ja on nyt sijalla 11 Valioliigassa. Se on nousijajoukkueelta erinomainen suoritus. Everton oli puolestaan kovassa kiidossa alkukaudesta, mutta nyt joukkue on voittanut viidestä edellisestä ottelustaan vain yhden.

Illan viimeisessä ottelussa West Brom kaatoi Sheffield Unitedin 1-0. Conor Gallagher teki voittomaalin jo pelin 13. minuutilla.

Valioliigan tulokset lauantaina 28.11:
Brighton-Liverpool 1-1
Man City-Burnley 5-0
Everton-Leeds 0-1
West Brom-Sheffield United 1-0

LUE MYÖS: Näkökulma: Kannustaako Stars-legenda Jere Lehtinen tällä kertaa vastustajaa – edes hieman? (LeijonaUutiset.fi)