Suomen Palloliitto on hyväksynyt AC Kajaanin vastalauseen miesten Ykkösen 30.6. pelatusta ottelusta AC Kajaani-SJK. Vastalauseessaan AC Kajaani katsoi, että SJK on kyseisessä ottelussa rikkonut kilpailumääräysten pykälää, koska sillä on ollut liian vähän Suomessa kasvatettuja pelaajia (SK-pelaaja) kokoonpanoluettelossa. Palloliitto päätti, että ottelun lopputulos muutetaan AC Kajaanin voitoksi 3–0. Vastalausemaksu palautetaan AC Kajaanille.
Vastalauseen kohteena olleessa ottelussa SJK:lla oli pöytäkirjassa 16 pelaajaa. Näistä pelaajista yhdeksän on pelaajia, jotka eivät täytä kilpailumääräysten mukaista SK-pelaaja -kriteeriä, eli eivät ole olleet kolmea vuotta rekisteröityneenä suomalaiseen seuraan 12–21 -vuotiaana. SK-pelaajiksi ei lasketa seuraavia pelaajia: Richard Dorman, Pavle Milosavljevic, Christopher Cleaver, Justin Moose, Josue Prieto Currais, Mikhel Aksalu, Daniel Tomazi Moreitra Caumo, Stanislav Goldberg ja Joakim Jans.
Edellä mainitun perusteella SJK:n katsotaan rikkoneen SK-pelaaja -sääntöä, koska sillä oli pöytäkirjassa vain seitsemän SK-pelaajaa, kun niitä olisi pitänyt olla vähintään kahdeksan.
Vastaavanlaisissa asioissa tehtyjen aiempien Vastalauselautakunnan päätösten mukaan rikkomusta ei ole pidetty lieventävänä, vaikka se olisi tehty ilman tahallisuutta. On katsottu, että kilpailusarjoihin osallistuminen edellyttää huolellista tutustumista sääntöihin ja niiden noudattamista.































