
New York Islandersin ja Tampa Bay Lightningin välisen jääkiekon NHL-liigan välieräsarjan neljä ensimmäistä ottelua olivat olleet tasaisia. Kolmesti voitto oli ratkennut yhden ja kerran kahden maalin erolla.
Maanantaina sitten rysähti. Tampa Bay murskasi New Yorkin kotonaan 8-0.
– Tämä oli yksi niistä illoista, kun emme pystyneet tekemään mitään oikein, Islandersin päävalmentaja Barry Trotz manaili seuran verkkosivuilla.
Tampa Bay johti reilun 15 minuutin pelin jälkeen 3-0 ja Islanders oli jo vaihtanut maalivahtia.
– Me kaivoimme oman hautamme ensimmäisessä erässä, mutta mielestäni aloitimme toisen erän todella hyvin. Meillä oli 3-4 todella hyvää maalipaikkaa. Jos olisimme kaventaneet 3-1:een, niin ehkä olisimme pystyneet vakauttamaan pelin. Muutama minuutti myöhemmin otimme jäähyn ja tilanne oli 4-0, Trotz kertasi illan ratkaisuja.
Tampa Bay johtaa välieräsarjaa nyt voitoin 3-2. Stanley Cup -finaaleihin etenee neljällä voitolla.
– Meidän täytyy vain unohtaa tämä. Loppujen lopuksi me palaamme kotiin tilanteessa 3-2. Meidän täytyy vain keskittyä siihen, että ansaitsemme oikeuden jatkaa pelejä, Trotz sanoi.
Islanders isännöi kuudetta kohtaamista Nassau Coliseum -hallissa keskiviikkona.
– Tähän aikaan kaudesta tappio on tappio. Tuli se sitten toisessa jatkoerässä tai tällä tavalla, niin me heräämme huomenna tilanteessa 3-2 ja suuntaamme kotiin selkä seinää vasten. Meillä on tilaisuus voittaa kotona ja me keskitymme vain siihen, Islandersin hyökkääjä Kyle Palmieri painotti.