Rauman Lukko jahyökkääjä Damien Fleury ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä, seura tiedotti maanantaina.

– Seuran ja pelaajan välillä käydyissä keskusteluissa molemmat olivat sopimuksen purkamisen kannalla. Ranskalaishyökkääjä on vapaa siirtymään uuteen seuraan heti, tiedotteessa kerrottiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ranskalainen Fleury ei pelannut viikonloppuna Ilvestä vastaan, vaan hänen paikallaan viiletti vasta 16-vuotias Antti Saarela. Myös Lauri Tukonen palannee piakkoin kokoonpanoon sairaslistalta.

31-vuotias Fleury ehti pelata Lukossa 19 ottelua, joissa hän viimeisteli tehopisteet 2+4=6. Urallaan Fleury on pelannut myös Ruotsin ja Saksan pääsarjaa. Viime kaudella hän edusti Kunlun Red Staria KHL-sarjassa.

https://twitter.com/TeamRaumanLukko/status/924936637787676672

LUE MYÖS: Mikko Rantasen sikailu hämmästyttää – Arttu Wiskarilta yllättävä huomio (Atleetti.fi)