Oulun Kärpät järjesti keskiviikkona tiedotustilaisuuden, missä se kertoi tulevan kauden kuvioistaan.
Kärpät julkaisi jatkosopimuksia ja kahden merkittävän uuden vahvistuksen sopimukset.
Oululaisten keskikaista vahvistui merkittävästi, kun Peter Tiivola ja Joonas Kemppainen siirtyivät Ouluun.
Kärpät tiedotti samalla myös, että kesken tämän kauden Kärppiin KHL-Jokereista saapunut Lauri Marjamäki on tehnyt seuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen.
Marjamäellä on Kärpistä hyviä muistoja. Hänen edellinen projektinsa toi kaksi peräkkäistä Suomen mestaruutta.
– Olen ylpeä saadessani palata seuraan päävalmentajaksi kuuden vuoden tauon jälkeen, Marjamäki sanoi Kärppien verkkosivuilla.
– Kärpät on minulle tärkeä seura. Teen kaikkeni, että välittäminen ja intohimo näkyvät meistä joka päivä. Haluan omalta osaltani auttaa Kärpät takaisin sinne mihin se kuuluu, Marjamäki lupasi.
Lue myös:Oulun Kärpät vahvisti odotetun uutisen – Joonas Kemppainen palaa Ouluun
Kuva: Juuso Pellava






























